Péče
Bidélka
Bidélka se vyrábějí z různých materiálů. Plast má tu výhodu, že jej lze snadno udržovat v čistitě, ale je příliš hladký. Tuto nevýhodu mají ostatně také dřevěná bidélka, která se často vidí v papoušcích klecích. Ideální je přírodní materiál, to znamená hrubé a drsné větve vrby nebo ovocných stromů. Přírodní bidélka musíte ovšem pravidelně čistit, protože se v nich snadno usazuje špína a bakterie. Rozmístěte je tak aby na ně padalo co nejméně trusu.
Brousící bidélka
Brousící bidélka je možno koupit v obchodě s potřebami pro zvířata. Snadno se upevní do klece a zároveň jsou praktická, neboť slouží k lehkému obrušování papouščích drápů. Pokud papoušek pravidelně sedává na brousicím bidélku, není třeba mu stříhat drápky, což je velká výhoda. I když je papoušek velice krotký, stříhání drápků se mu prostě nelíbí. Při boušení dochází zároveň k posilování svalů na papouškových nohách. To se děje proto, že se brousící bidélko směrem ke konci zužuje. Tuto pomůcku pověste vysoko do klece, aby si tam papoušek rád sedal.
Krmítka
Ve většině klecí jsou již kulatá nerezová krmítka. Jsou upevněna na speciálních držadlech a patří k nim malá dvířka, takže je lze vyjmout a naplnit je mimo klec. Krmítka se dají koupit také volně, ale pořádný papoušek taková volně položená krmítka okamžitě převrhne, proto nelitujte prostředků a pořiďte si raději modernější model. Na trhu jsou také krmítka z nezničitelného plastu, jež se vyjímají z držáku pomocí speciálního grifu, a která jsou dobře uchycena, takže papoušek není schopen je vyhodit. Tato krmítka jsou zvlášť vhodná pro zeleniny a ovoce. Krmítka pochopitelně nikdy numisťujte pod bidélko a nezapomínejte je obden čistit, nejlépe pouze horkou vodou, tedy bez přídavku saponátu. Pokud papouškovi předložíte ovoce nebo zeleninu, je důležité je potom řádně vyčistit.
Koupání
Koupelny pro papoušky v obchodech sehnat jen stěží. Papoušci se často snaží mýt v misce na vodu, ale při tom se víc dostane ven z klece než na peří. Nejlépe si pomůžete, když budete papouška sprchovat rozprašovačem na květiny. Někteří krotcí papoušci dokonce nepohrdnou společnou sprchou s majitelem.
Hygiena
Dodržování hygienických zásad chovu je velmi důležité, protože se s tím vyhnete zdravotním problémům papouška i chovatele. Pokud se klec včetně krmítek, bidélek a hraček pravidelně čistí a dezinfikuje, nemohou bakterie napáchat žádné škody. Obvykle je za potřebí klec jednou týdbě důkladně omýt vodou a kartáčkem, jednou za měsíc je třeba ji dezinfikovat. Jak často musíte vy čistit vaši konkrétní klec, závisí ovšem na tom, jak je velká, kolik v ní žije ptáků a jaká je okolní teplota. V létě je rozhodně nutné čistit klec častěji. I když provedete celkové čištění dna jednou za týden, trus odstraňujte průběžně. Tím však neodstraníte neviditelné původce nemocí, proto nezapomínejte jednou týdně vyměnit celou podestýlku a zároveň vydezinfikovat dno. Nádobky na vodu je třeba čistit denně, za teplého počasí se doporučuje dodávaz čistou vodu dvakrát denně. O vhodnosti čistících prostředků se poraďte v obchodě s potřebamo pro zvířata, ptačí klece nelze čistit všemi druhy saponátů.
Pelichání
Pelichání je naprosto normální každoroční výměna peří. Papoušek šedý namí jasně ohraničené období pelichání, pera se mu obnovují postupně celý rok. V době, kdy více pelichá, je třeba mu upravit jídelníček. Dávejte mu více vaječného krmiva a případně speciální vitamíny. Prospěje mu rovněž sprcha. Prachové peří padá papouškovi skutečně každý den, je to zcela běžné.
Ionizátor neboli pračka vzduchu
Pokud chováte více ptáků na omezeném prostoru, jako je uzavřený obývycí pokoj nebo přístěnek, zvažte koupi ionizátoru. Není to levný přístroj, ale chovatelům se dost osvědčil. Ionizátor zajistí, že se mikroskopické částečky prachu, které poletují vzduchem, shluknou a spadnou na zem. Znamená to, že tyto částečky nevdechne ani váš papoušek, ani vy. Pračka vzduchu má vliv na svěžest a pocit čisty v místnosti, odstraňuje nežádoucí zápach a případně likviduje škodlivé mikroorganismy (ty by mohli papouškovi způsobit infekci).
A jak tedy papouška naučíme mluvit?
Pokud je pták nadaný, stačí mu, když slovo nebo zvuk slyší jednou nebo dvakrát a za dva tři dny je už sám opakuje. Mám žaka, který nejenom mluví, ale dokáže napodobit mňoukání kočky, štěkot psa, kdákání slepic, kašlání, smrkání, vyzvánění telefonu, ale i sirénu od alarmu. A to ji slyšel houkat jen jednou. Každý zvukový projev musí papouška něčím zaujmout. Je dobré mu určitá slova opakovat také vždy při konkrétních stále stejných situacích, například při ranním krmení.
Pokud však máme papouška málo nadaného, můžeme do něho mluvit hodiny a naučí se jen něco málo a nebo z něj také mluvící papoušeknikdy nemusí být. Přesto bude skvělým a přátelským společníkem.