POTRAVA,CO NESMÍ...
VÝŽIVA PAPOUŠKA
Základem výživy papouška by měla být kvalitní směs od nějaké renomované firmy (například Prestige či jiné. 20% krmné dávky by měla tvořit čerstvá zelenina a ovoce. Ale pozor, ovoce a zeleninu, kterou ten den papoušek nespotřebuje, se musí vyhodit než se zkazí. Jinak hrozí vážné zdravotní problémy. Louskání je pro paouška zábava. strava se může doplnit ti speciálními papouščímu granulemi, které se mohou navlhčit a třeba i s troškou vaječné směsi.
Doplněk stravy tvoří zeleninu. Třeba hrachový lusk, kukuřice, paprika, mrkev, pampeliškové listy neborajče. Ale pozor! Pampelišky od silnice nejsou to pravé
Dobrá věc je taky ptačinec žabinec. To je takový plevel, který Vám určitě roste na zahrádce a ptákům moc chutná.ČEMU SE VYHNOUT
- Znečištěná nabo plesnivá potrava - hrozí nebezpečí závažných plísňových onemocnění (Aspergilóza), které se obtížně léčí a nezřídka jsou příčinou úmrtí Vašeho ptačího kamaráda. Vyhněte se levným směsím pochybného původu, zejména pokud obsahují smetí a podivně zbarvená zrna. Ušetřených pár korun může znamenat úmrtí ptáka za desítky tisíc korun.
- Černá slunečnice - neměla by se v krmné směsi pro papouška vůbec objevit. Pro velmi vysoký obsah tuku vede její zkrmování k ukládání tuku v ptačím organismu, zejména v játrech. Ztučnění jater a jejich následná nefunkčnost může velmi podstatně zkrátit dobu života Vašeho papouška.
- Čokoláda, káva - obsahuje látky pro papouška toxické.
- Alkohol - dokáže u papouška způsobit otravu již v nepatrném množství.
- Buráky koupené v potravinách jsou pražené v proudu horkého vzduchu. Tuk v nich obsažený je přepálený a může být i žluklý. Můžu jenom buráčky nepražené, které jsou v krmných směsích pro papoušky nebo se dají koupit ve specializovaných obchodech. Poznáte je snadno, skuste ochutnat - nepražený burák má měkké jádro s mírně palčivou chutí a lepí se na zuby jako kus kytu. I tak bych měl buráček mít jen jako občasnou pochoutku, má vysoký obsah tuku.
- Zinek- může se dostat do organismu ptáka například z nekvalitně pozinkovaného pletiva voliéry - zinkové kapky a otřepy může papoušek při svých výzkumných výpravách po voliéře spolknout, stejně nebezpečné jsou nedbale upevněné pozinkované šroubky a matice.
KRMENÍ
Příklady vhodné zeleniny a ovoce:
- meruňky (sušené nebo čerstvé)
- ananas
- (sladké) jablko
- banán
- datle
- hroznové víno
- kukuřičný klas čerstvý nebo mražený
- mandarinky
- papája
- hrušky
- máčené rozinky a korintky
- celer (malé kousky)
- měsíčky pomeranče
- rajčata
- fíky
- mrkev
Vhodné zelené krmivo:
- čerstvé travní seno
- kokoška pastuší tobolka
- řeřicha potoční
- řebříček
- mléč zelinný
- pampeliška
- rdesno červinec
- pupalka dvouletá
- řeřicha setá
- ptačinec žabinec
- jitrocel
Příklady vhodných bobulovin:
- ostružiny
- maliny
- jeřabiny
- hloh
- šípky
- hlohyně šarlotová
- bezinky
Pamlsky
Papouška můžete občas rozmazlit nějakou dobrůtkou. V obchodech možná narazíte na sladké tyčky, kuličky a mlsnou směs obsahující sušené ovoce a oříšky. Takové krmení dávejte papouškovi skutečně s mírou, jednou za týden je ž příliš. Papoušek je totiž schopen takovou tyčku spolykat okamžitě a pak nemá chuť na normální krmivo.
NEMOCI A ODCHYLKY
Prevence
Papoušek pochopitelně může onemocnět, tomu se nedá vždy zabránit. Nemocem můžete ovšem začít předcházet hned poté, co papouška koupíte. Nechejte jej bez odkladu vyšetřit veterinářem a dokud neznáte výsledek, držte jej doma v karanténě. Tento postup se obzvlášť vyplatí, pokud máte další papoušky. Zdravého papouška je třeba udržet v dobré kondici. Správno péčí, vyváženou stravou a vyloučením stresu se postaráte o to, aby měl papoušek dobrou imunitu vůči nemocím. Vyhněte se kontaktu s cizími papoušky. Možná vypadá roztomile, když žaka vezmete s sebou na návštěvu ke známým, kteří také chovají papoušky, ale bohužel je zde značné nebezpečí, že papoušek bude vystaven riziku přenosu virové nebo jiné nákazy.
Vyškubávání peří
Nejběžnějším příznakem toho, žr není něco v pořádku, je u ptáků vyškubávání peří a to obvykle na krku a hrudi. Nejčastější příčinou bývá:
- nuda
- osamělost
- nedostatečná nebo špatná výživa
- kožní choroba
- bolest (způsobená vnitřní nemocí)
- infekce (např: Gardia)
- paraziti
- (špatně provedené) přistřižení křídel
Otrava
K otravé papouška může dojít následkem požití čisticích prostředků nebo ředidel, v takovém případě může pták i zemřít.l Nebezpečné je také sežrání i jedvaté rostliny, zkaženého krmení, avokáda nebo vdechnutí teflonu. Pokud se domníváte, že papoušek pozřel některou z výše uvedených látek, běžte s ním okamžitě k veterináři.
Některé běžně se vyskytující jedovaté rostliny:
- amarylis (hvězdník)
- azalka
- clematis (plamének)
- dieffenbanchie
- hyacint
- kosatec
- vánoční hvězda
- konvalinka
- lobelie
- jmelí
- oměj šalamounek
- narcis
- oleandr
- rododendron
- tabák
- tis