SOCIALIZACE, CHOVÁNÍ A VÝCHOVA

Socializace a výchova

Papoušci stejně jako psi jsou společenská zvířata. Proto je také třeba je zespolečenštit a vychovat, aby se ve vyšším věku nezačali chovat vrtošivě. Péče o dobré vychování se rozhodně vyplatí. Zajistěte, aby každý z členů rodiny trávil s papouškem nějaký čas, abyste předešli ostýchavosti. Není vždy možné zabránit tomu, že se papoušek upne na jednoho člena rodiny, ale nevzdávejte boj příliš brzy. Nepřenechávejte péči o papouška jedné osobě! Pokud se o něj bude starat stále jeden člen rodiny, papoušek si jej zaručeně oblíbí a bude mu dávat přednost před ostatními pečovateli. Mnohem lepší je papouška seznamovat s více lidmi, tedy i s častými návštěvníky vaší domácnosti, kteří jsou jistě také milovníci zvířat. Takový papoušek bude mnohem méně stresován novými věcmi a situacemi.

Krotkost

Chovatelem vypiplaný žako je od začátku velice krotký, protože jej lidé ve věku pěti týdnů vzali z hnízda a pečlivě se o něj starali. Žako vychovaný svými rodiči je obvykle plachý, ale může zkrotnout. Nejdůležitější je, aby pták získal důvěru ve vás a v ostatní členy rodiny. Přibližujte se k němu vždy klidně, ve výši očí a využívejte ve stejných situacích stejná slova. Tedy např: jídlo, když mu dáváte krmení, mňamka, když mu chcete podstrčit nějakou dobrůtku,.... Papoušek se tak naučí tato slova rozeznávat a bude vědět, co se chystá, čímž v něm vytvoříte pocitdůvěry a klidu. Prvních pár dnů nechejte papouška v kleci, protože si musí zvyknou nejen na novou a okolí, ale i na nové lidi.

Poveli k opuštění klece

Jestliže papouškovi dovolíte opustit klec, je důležité, abyste mu k tomu dali povel vy sami. Kdybyste jej nechali vyletět samotného, mohlo by to podporovat jeho teritoriální chování. Pak by vás papoušek při příští příležitosti, kdybyste vsunuli ruku do klece, mohl klovnout. Z výchovných důvodů je tedy zásadní, že jste to vy, kdo papouškovi povolí opustit klec!

Posuňte ruku směrem k ptákovi, zatlačte mu jemně na bříško a řekněte: nastup. Když skutečně nasedne na vaši ruku, odměňte jej správně. Po celou dobu se mu dívejte do očí. Chcete-li aby z ruky zase slezl řekněte: slez. Toto cvičení provádějte několikrát denně. Pokud papoušek hned neposlechne, nevšímejte si toho. Reague-li správně, odměňte jej vlídným slovem. Papoušci se výše uvedené povely učí poměrně snadno. Jakmile se papoušek naučí tímto způsobem opouštět klec a zase se do ní vracet, zopakujte výcvik mimo klec.

Volné poletování po pokoji

Dříve než necháte papouška volně poletovatpokojem a bytem, zkontrolujte, zda je prostor pro ptáky bezpečný. Všímejte si nasledujících věcí:

  • Nejsou v pokoji jedovaté rostliny?

  • Jsou záclony zatažené, aby papoušek nenarazil do skla (této okolnosti je třeba si všímat hlavně v prvních dnech)

  • Nemůže se papoušek dostat k elektrickému vedení?

  • Nejsou v místnosti další domácí zvířata, která by mu mohla ublížit?

  • Jsou dveře i okna zavřená?

  • Není v pokoji otevřený oheň (krb, svíčky) nebo rozpálená kamna, o něž by se papoušek mohl popálit?

  • Pokud jsou v domě další papoušci, nenechejte je zpočátku v kleci.