ŽAKO JAKO DOMÁCÍ MAZLÍČEK

 

CHOV

Papoušek je velice oblíbený domácí mazlíček a proto mnoho lidí láká jeho pořízení. Je si však třeba uvědomit, že to není králík ani morče či bílá myška. Pokud se zájemce o pořízení papouška, předem neseznámí s tím co ho vlastně čeká, často se stane, že si soužití s ním potom majitel představoval úplně jinak než jaká je vlastní realita.
Potom nastává ošemetná situace, že takoví lidé potom rychle prodávají svého papouška, již po několika měsících. Papoušek se stěhuje od majitele k majiteli, což je pro něj velmi stresující a nebezpečná situace. která se zcela jistě negtivně podfepíš, když ne na jeho zdraví tak určitě na jeho psychice. Před pořízením papouška, by si měl toto každý sám důkladně rozmyslet a posoudit výhody a nevýhody vlastnictí tohoto mazlíka. Je důležité si uvědomit, že pořízením papouška výdaje zdaleka nekončí. Papoušek potřebuje prostornou klec, krmení, hračky a různé pamlsky. Také případná veterinární péče není levná a jen zatím málo veterinářů, kteří se specializují na exotické ptactvo.

Nejlépe je před vlastním navštívit někoho kdo papouška má a přímo v "polních podmínkách" se seznámit s tím co vás čeká.

PÉČE

Papoušek ač se to nezdá, je velmi společenský tvor. Z toho pramení ináročná, potřebná péče o něj. Pokud nejste často doma a budete ho nechávat často samotného, raději na jeho pořízení zapomeňte, protože jinak bude velmi trpět. Je pravděpobné že si začne vytrhávat peří, bude špatně jíst. Jsou případy, kdy samota může dokonce narušit jeho imunitu, takže snáze podlehne infekci a bude trpět různými zdravotními potížemi. Papoušek potřebuje minimálně 2až 3 hodiny pozornosti denně, a to v několika kratších časových intervalech. Je také nutné, aby si í protáhl křídla, proto musí být volně mimo klec, například na kleci, nebo na ptačím stromě, který mu pořídí majitel.

Pokud mu tuto péči nemůžete poskytnout raději si ho ani nepořizujte!!!!

NEBEZPEČÍ PRO PAPOUŠKA
 

Při pobytu mimo klec, je nutné dbát na to, aby se papoušek nemohl nikde zranit. Může při letu zapadnout například za nábytek, narazit do okna, nebo s ejinak zranit. Důležité je zabezpečit, aby nekloval pokojové květiny, které pro něj mohou být smrtelně jedovaté. Velkým nebezpečí je pro papouška samozřejmě kuchyně. Horká voda, sporák a vše co je horké případně ostré předměty. Velmi nebezpečné je používání teflonové nádobí v místě pohybu papouška. Teflonové výpary jsou pro něj smrtelný jed. Také otevřené okno, je jistotou, jak přijít o mazlíka během okamžiku a většinou natrvalo.

OSTATNÍ PROBLÉMY

Papoušek žako, je občas velmi hlučný. Píská, mluví, napodobuje zvuky, vřeští, směje se atd. Papouška mohou občas postihnout krátké záchvaty šílenství, kdy se chová velmi nezřízeně. Myslete přitom nejen na sebe, ale také na své sousedy. K papouškovi přistupujte vždy pomalu a nikdy na něj nekřičte. Může se stát agresivní, nebo naopak plachý a vystrašený.

Pozor pokud máte další domácí mazlíčky, jako jsou psi, kočky a další. Ač se před vámi spolu kamarádí, za vašimi zády si vzájemně mohou dost ublížit. Je tedy lepší je nenechávat společně bez vaší přítomnosti, ani když je papoušek v kleci.

Papoušek se dožívá padesáti i více let. Může proto snadno přežít i svého majitele. Je rozumné promyslet, co se s ním v takovém případě stane. Jestli není přímo v rodině nikdo, ke komu by se mohl umístit, je třeba toto řešit například umístěním do útulku, kde může spokojeně dožít.

Pokud jezdíte na dovolenou, předem přemýšlejte, jestli máte někoho, kdo se bude v době vaší nepřítomnosti o papouška starat. Je výhodné umístit jej k někomu, kdo má zkušenosti s chovem a hlavně někoho koho papoušek zná. Zvířátko není jenom zábava, ale také spousta starostí.