Zajímavosti

 

Kamera v budce

Náš nezvedený pár pyrurů modrobradých mě přinutil využít mého elektrotechnického vzdělání, abychom mohli nahlédnout do jejich soukromí v přítmí budky. I když mnoho lidí propadá hrůze při představě, že by se měli vlastnoručně přehrabovat v něčem tak složitém a tajuplném, jako je zapojení televizní kamery, skutečnost není zdaleka tak hrozivá. Kameru dokáže zapojit každý, kdo má alespoň základní představu o tom, co je to zdroj, kus kabelu, videovstup běžného televizoru a držel někdy v ruce páječku, neuškodí trocha manuální zručnosti.

 

desková kamera

Co potřebujeme? V první řadě kameru. V nabídkách obchodů s elektrosoučástkami nebo specializovaných firem s kamerovou technikou lze najít takzvané deskové kamery, což jsou moduly jednoduchých kamer s CCD nebo CMOS snímačem, určené k vestavbě do zařízení, jako jsou například domácí videotelefony apod. Zásadně volíme kameru černobílou. Proč? Je o něco levnější, ale co je hlavní: černobílé kamery mají velkou citlivost na infračervenou složku světelného spektra, a to je přesně to, co potřebujeme. Barevnou kamerou bychom v temnu budky mnoho neviděli ani s důkladným přisvícením a i kdyby, výsledný obraz by byl stejně černobílý, protože pro osvětlení snímané scény použijeme monochromatický zdroj světla. IR LED vyzařuje jen infračervené paprsky, nevyzařuje bílé viditelné světlo, v němž by kamera mohla rozeznat barvy. Zapojení modulu je velice jednoduché, do kamery vedou tři dráty. Jeden z nich je napájení (obvykle 12V, v případě napájení 5V je nutné použít dodatečný stabilizátor), jeden je společný - zem a poslední je výstup videosignálu, který má úroveň určenou přímo pro připojení ke standardnímu videovstupu běžného televizoru.

 

Schema zapojení:


schema zapojení

 

 

kamera

K přisvícení snímané scény použijeme běžně dostupné infračervené LED, stejné jako jsou použity například v dálkovém ovládání televizoru. V obchodě s elektrosoučástkami (například GES, GM electronic atd.) se prodává mnoho typů, zvolíme ten, který má co největší světelný výkon (je skoro jedno který typ, rozdíly mezi výrobci jsou minimální). Při zapojování diod pozor! LED není žárovka, nemůžeme ji k napájecímu zdroji připojit přímo. Do série s LED musíme zapojit vhodný rezistor tak, aby proud tekoucí LED nepřekročil maximální hodnotu udávanou výrobcem, jinak se s námi LED velmi rychle rozloučí. Obecně lze říci, že pro drtivou většinu dostupných IR LED vychoví proud přibližně 20 mA, pro dvě LED v sérii připojené na 12V vychází hodnota odporu 470 Ohmů.

 

K napájení celého zařízení použijeme stabilizovaný zdroj - adaptér do zásuvky s napětím 12V, kamera včetně osvětlení odebírá proud cca 200mA.

 

K připojení kamery k televizoru je pro vzdálenosti až několika desítek metrů možné použít prakticky jakýkoli kabel, já jsem použil běžný UTP kabel používaný na počítačové sítě, který jsem měl zrovna po ruce. Kladný pól zdroje je připojen na napájení kamery, záporný pól je připojen na společný vodič, tzv. zem. Výstup kamery je připojen na videovstup televizoru, obvykle konektor CINCH - souosý konektor, střední vodič je signálový, vnější vodič konektoru je opět propojen na společný vodič. Pokud má televizor vstup jen na konektoru SCART (podlouhlý konektor s mnoha plochými piny), je nejjednodušší použít běžně prodávanou redukci na CINCH). Vstup videosignálu je vždy na žlutě označeném konektoru.

 

obraz

Po zapojení už zbývá jen zapnout televizor, přepnout na AV vstup a otáčením objektivu zaostřit kameru na vzdálenost, ve které bude umístěna od dna budky. Obraz je ve skutečnosti podstatně lepší, to co vidíte na obrázku je fotka obrazovky televizoru pořízená chvějící se rukou na dlouhý expoziční čas, osvětlená část je přepálená, na rozdíl od této fotky jsou na TV vidět detaily.

 

Mechanické provedení záleží na možnostech a šikovnosti konstruktéra. Provedení na obrázku vzniklo během dvaceti minut, velmi improvizovaně. LED jsou ke kameře připevněny pomocí obyčejného tavného lepidla, stejně je upevněn i celek kamery v krabičce. Kamera je umístěna ve víku budky v kruhovém otvoru velkém tak, aby okraje prkna nezastiňovaly osvětlovací infradiody. Samozřejmě netřeba zdůrazňovat vhodnost výběru místa pro kameru tak, aby byla pokud možno mimo dosah zvědavých papouščích zobáků.

Na závěr jen připomínám, že i když je zapojení kamery nesmírně jednoduché, vyžaduje alespoň minimální znalosti elektrotechniky. Pokud si nejste jisti, požádejte o pomoc někoho zdatnějšího ve vašem okolí. Přece jen kamera stojí pár stokorun a byla by škoda ji zlikvidovat špatným zapojením.

Je na nás, abychom chránili naše Greys od získání hořel příliš vystavení UV záření (úpal). Since they cannot use sunscreen products, we have to use "mechanical" methods of protection. Vzhledem k tomu, že nelze použít ochranu proti slunečnímu záření, musíme použít "mechanickou" metody ochrany. The best and easiest method is to provide them with a shady place to sit, play and eat that's out of the sun. Nejlepší a nejjednodušší způsob je poskytnout jim stinné místo k sezení, hrát a jíst, že je mimo slunce. Shade not only protects from sunburns but also from getting overheated. Stín nejen chrání před spáleniny od slunce, ale také od získání přehřátí.

To provide shade you can either use a cage with a cover (a custom cover, like the Adventure Pack comes with), a towel or blanket draped over half of the cage, a patio/beach umbrella, or a canopy. Chcete-li poskytovat stín, můžete buď použít klec s krytem (vlastní kryt, stejně jako dobrodružství Pack přichází s), ručník nebo deku přehozenou přes polovinu klece, terasa / slunečník nebo baldachýn.

Providing partial shade is a good way of allowing your bird to decide for himself about how much sun he gets. Poskytování částečného stínu, je dobrý způsob, jak umožnit váš pták rozhodnout sám za sebe o tom, jak mnoho slunce se mu dostane. Parrots have enough sense to come in out of the sun, unlike human children. Papoušci mají dost smysl přijít na slunce, na rozdíl od lidské děti. Keep an eye on your bird just the same, if his face starts looking pink, or his feet/toes start taking on a reddish hue, then it's time to get out of the sun altogether. Dávejte pozor na vaše ptáka stejně, když jeho tvář začíná hledat růžové, nebo nohy / nohou začít užívat na rudý odstín, pak je na čase dostat ven na slunce vůbec. In the event of sunburn, seek immediate assistance from your avian vet. V případě spálení sluncem, vyhledejte okamžitě pomoc od svého ptačí veterinář.

THEY DON'T HAVE TO BE IN THE SUN TO GET OVERHEATED Nemají být na slunci až GET přehřátá

A bird's feathers are not just for flying, they're also excellent insulation against the cold. Ptačí peří jsou nejen pro létání, jsou to také vynikající ochranu proti chladu. As such, they can be a problem when the temperature soars during the fairweather seasons. Jako takový, oni mohou být problém, pokud teplota stoupá během Fairweather období. They can get overheated very easily and should be monitored during any heatwave. Mohou dostat velmi snadno přehřát a měly by být sledovány během jakékoliv vlna veder. Check frequently for pink or flushed skin, panting, holding the wings away from the body and keeping the feathers "tight" against the body, these are all signs of overheating. Zkontrolujte, zda často na růžové nebo zarudlá kůže, lapal po dechu, držení křídla směrem od těla a udržuje peří "pevně" proti tělu, to všechno jsou známky přehřátí.

Prevention is the best way to deal with the possibility of overheating. Prevence je nejlepší způsob, jak se vypořádat s možností přehřátí. When your bird is in his cage, you can use any fan to keep the air moving over him, which helps to keep heat from building up in his body. Když se váš pták je v kleci, můžete použít jakýkoli ventilátor aby vzduch pohybující se nad ním, který pomáhá udržovat teplo z budovy v jeho těle. When your bird is out of his cage, more care needs to be used. Když se váš pták je z jeho klece, více péče, je třeba použít. An electric fan with a tight grid cage around the spinning blade, or a "tower" fan with no exposed blade, are the only safe choices to use when there is any possibility of the bird flying into or landing on the fan. Elektrický ventilátor s pevně mřížky klecí kolem prostoru pro spřádání čepel, nebo "věž" fan bez vystaveny čepel, jsou pouze bezpečné volby použít při existuje možnost, že ptákem letícím do nebo přistání na ventilátor. Be cautious about the electrical cord, it doesn't take much effort for a Grey to pierce the outer covering on a power cord, with tragic results. Buďte opatrní elektrický kabel, nebere moc úsilí Grey prorazit vnější vrstvy na napájecí kabel, s tragickými výsledky. Never leave any parrot unattended within reach of plugged in electrical cords. Nikdy nenechávejte žádné papoušek bez dozoru v dosahu zapojit do elektrické šňůry.

Adding ice cubes to your bird's water dish will go a long way in keeping your Grey comfortable when the weather is very warm. Přidání kostky ledu do ptačí miska na vodu bude trvat ještě dlouho, v udržování vašeho Grey pohodlné, když počasí je velmi teplý. Frequent sprayings with cool water and a daily drenching will help keep him cool and keep his skin hydrated. Časté nástřiky studenou vodou a každý den prudkém pomůže udržet ho vychladnout a udržovat jeho kůži hydratovanou. Frozen or semi-frozen fruit is a welcome treat during heatwaves and is also very good for him. Zmrazené nebo semi-mražené ovoce je vítanou léčbě během vlny veder a je také velmi dobré pro něj.

In the event that your bird becomes unexpectedly overheated (for example: he plays too rigorously on a hot day), have a fan blow directly on him and spray him down with cool water. V případě, že váš pták stane nečekaně přehřátí (například: on hraje příliš přísně na horký den), mají ventilátor foukat přímo na něj a spray ho studenou vodou. If his symptoms persist, consult with your avian vet immediately, making it clear that this is an emergency. Pokud se jeho příznaky přetrvávají, poraďte se se svým ptačí veterinář okamžitě, takže je jasné, že je to naléhavé.

BUG BITES BUG Bíteš

Mosquitoes will bite parrots just as readily as humans, so make sure you have mosquito netting for your bird's cage. Komáři se kousnout papoušci stejně snadno jako lidi, takže ujistěte, že máte moskytiéru pro vaše ptačích klecí. Mosquitoes are most active in the early morning and then again in the evening, so avoid going outside with your parrot at these times. Komáři jsou nejaktivnější v ranních a pak zase večer, a tak se zabránilo jít ven s papouškem na tyto časy. Since the threat of West Nile virus , mosquito netting has become readily available, so you shouldn't have any difficulties finding it in bedding departments, camping suppliers, and hardware stores. Vzhledem k tomu, hrozba Západu virus Nil, moskytiéru stala snadno dostupné, takže by neměl mít žádné potíže najít to v lůžkoviny oddělení, camping dodavatelů, a železářství. Prevention is the key to dealing with mosquito bites. Prevence je klíčem k řešení bodnutí komárem.

Ticks are a problem for people and their parrots. Klíšťata jsou problémem pro lidi a jejich papoušci. If you spend time with your bird in outdoor activitiess, such as walks on trails or through grassy fields, be prepared to give your bird a thorough examination after each excursion. Pokud budete trávit čas se svým ptákem ve venkovním activitiess, jako jsou procházky na stezky nebo přes travnaté pole, být připraven, aby Váš pták důkladné prošetření po každém výletu. Be sure to check yourself and your family too. Ujistěte se, že kontrolovat sebe a svou rodinu taky.

Lyme disease is carried and transmitted by several different types of tick. Lymská borelióza se provádí a přenášelo několik různých druhů klíšťat. The disease is caused by Borrelia bacteria which enters the victim via the tick's bite. Toto onemocnění je způsobeno bakterií Borrelia, která vstoupí oběť prostřednictvím klíšťat na skus. This disease can be very debilitating, and is commonly misdiagnosed by family doctors unless the target-like bite mark can be seen. Toto onemocnění může být velmi vysilující, a je obyčejně misdiagnosed rodinnými lékaři, pokud cílový-jako skus ochranná známka může být viděn. It is not known what happens to birds when bitten by an infected tick, but it's certaily not worth the risk. Není známo, co se stane s ptáky, když pokousal infikované klíště, ale to certaily nestojí za riziko. A fine-mesh netting, such as mosquito netting can help protect your bird from possible exposure. Fine-oky, jako jsou moskytiéry zajistíte lepší ochranu svého ptáka z možných expozice.

NEVER use insect repellent on or near any bird , it is toxic to their systems and must be avoided. NIKDY nepoužívejte repelent na nebo blízko nějakého ptáka, je toxický pro jejich systémy a je třeba se vyvarovat. When/if you use insect repellents on yourself, be sure to thoroughly wash your hands after application, so you don't get any on your bird, his toys or his dishes. Když / Jestliže jste použil repelenty proti hmyzu na sebe, ujistěte se, že důkladně umýt ruce po aplikaci, takže se nemusíte dostat nějakou na ptáka, jeho hračky nebo jeho nádobí. NEVER allow your bird to beak or walk on any part of you that has insect repellent on it. Nikdy nedovolte, aby váš ptačí zobák, nebo chodit na jakoukoliv část z vás, která má repelent na to.

Proč můj pták zívání?

 Zívání ze stejných důvodů, proč jsme do - unavený, nebo jen probuzení (přijmout více kyslíku)

  • readjusting their crop přenastavování jejich plodiny
  • down caught in their throat ... stanoví ulovené v hrdle ... (very common after a preening session) (Velmi časté po preening session)
  • itchy throat or ears svědění v krku nebo uši